Základní informace o Dubai

Dubai je obchodním centrem středního východu. Luxusní mrakodrapy, domy i ulice plné zeleně, zlaté pláže a tajemná poušť, to všechno je tvář tohoto města. Pobyt v Dubai je nezapomenutelným zážitkem..

Nakupování v Dubai - článek věnovaný jen nakupování v Dubai

Dubai nebo Dubaj?

Správně se v češtině město nazívá - Dubai. Toto město se nalézá ve Spojených arabských emirátech na Arabském poloostrově. Lidé sem jezdí za obchodem, zábavou i odpočinkem. Přítomnost moře, pouště i rušného velkoměsta zajišťuje Dubai vysokou návštěvnost i oblíbenost. Můžete relaxovat na plážích, svést se na velbloudech nebo se nechat překvapit arabskou pohostinností.

Dubai – rozdělení města

Dubai je přírodní lagunou rozdělena na dvě části: Deiru na pravém břehu a Bur Dubai na levém břehu. Bur Dubai je oblastí starobylých staveb a tržišť, Deira je moderní část připomínající Honk Kong. Dopravu mezi oběmi částmi zajišťují motorové loďky, něco jako vodní taxi.

Dubai a historie

Dubai se proměnila z nenápadného města v moderní metropoli během posledních padesáti let. Předtím se zde lidé živili rybolovem, lovem perel a drobným zemědělstvím. Teprve po zásadních politických změnách se Dubai stala obchodním centrem středního východu. Základním zdrojem bohatství je zejména obchod s ropou.

Dubai a počasí

V letní sezóně (květen – září) teploty dosahují až 50 °C. Ideální pro návštěvu Dubaie je proto doba mimo letní sezónu, kdy je průměrná teplota vzduchu 30°C.

Dubai a jazyk

Úředním jazykem je arabština, ale běžně se zde dorozumívá anglicky, hlavně v obchodním styku.

Dubai a náboženství

V Dubai, stejně jako s celých Spojených arabských emirátech, je hlavním náboženstvím Islám. Na rozdíl od okolních zemí jsou však zdejší obyvatelé k ostatním náboženství mnohem tolerantnější a vstřícnější. Nenutí turistky, aby si zahalovaly tvář a mnoho místních žen chodí oblečeny v moderních šatech.

Dubai a Ramadán

Ramadán je muslimský postní měsíc (letos připadá na měsíc říjen), kterým si muslimové připomínají zjevení Svatého Koránu. Během jeho trvání nesmí pravověrní muslimové od jíst, pít a pracovat. Omezení se netýkají turistů a navštěvníků. Doporučeno je jen nejíst v době Ramadánu na veřejnosti. Během tohoto svátku jsou ceny turistických služeb výhodnější.

Zákazy pro turisty

  • konzumovat alkohol na veřejnosti
  • fotografovat vládní nebo vojenské budovy a arabské ženy (pokud chcete fotit arabské muže, požádejte je raději o svolení)
  • během Ramadánu jíst, pít a kouřit na veřejnosti
  • vstupovat do mešit (je povoleno pouze muslimům)
  • doporučuje se nesedat si tak, aby byly vidět vaše chodidla

Jak se v Dubai oblékat?

Přitahovat na sebe pozornost minisukní a výstřihem do pasu je zde velmi nežádoucí. Nemusíte být zahaleni od hlavy až k patě, ale měli by jste respektovat místní zvyklosti. Tradiční arabský oděv si můžete koupit jako suvenýr, ale nosit jej na veřejnosti se nedoporučuje.

Kde naleznete velvyslanectví České Republiky?

Sídlo úřadu:
City Bank Bldg., Corniche Plaza, Abu Dhabi, Spojené arabské emiráty 

velvyslanectví

Adresa na obálky:
Embassy of the Czech Republic
P.O.Box 27009 
Abu Dhabi
United Arab Emirates

Tel.: - (ústředna):                      009712/6782800
Konzulární pohotovost:            00971/50/6628920
Fax:                                              009712/6795716
E-mail: úřad:                              abudhabi@embassy.mzv.cz
ekonomický úsek: oeu@eim.ae
Provozní hodiny úřadu:             neděle - čtvrtek: 08.00 - 16.30
Úřední hodiny pro veřejnost:   neděle, úterý, čtvrtek: 09.00 - 12.00
Časový posun:                           +2 hod. v době letního času ( +3 hod. v době zimního času )